Kitekintő
Afrika Nagy Fehér Varázslója
Napjainkban különösen időszerű filozófus, evangélikus lelkész és teológus, világhíres orgonaművész és orgonatervező, Bach életét kutató zenetörténész, a trópusi betegségek szaktudósa, afrikai orvosmisszionárius és forrásteremtő civil aktivista: mindez egyetlen ember, Albert Schweitzer páratlanul gazdag életműve.
A vitéz térképész
A térképészeket pápaszemes, tollat és nagyítót, nem pedig huszárkardot forgató tudósoknak képzelné az ember, de nagyon másképp volt ez még a XIX. században is. Így lehetett Magyarország egyik első, pontos térképének elkészítője éppenséggel huszárkapitány, majd óbester.
Imádkozás az esőért Afrika déli részén
Székelyhidi László matematikaprofesszor számos országban tanított, majd vendégprofesszornak hívták Botswanába. Öt és fél évet töltött az afrikai országban, öt évig Gaborone-ban, a főváros egyetemén, majd a Palapye-ben újonnan létesített felsőoktatási intézményben tanított.
Karácsonyszinkronizáció
Idén decemberben lesz száz éve, hogy Romániában az ortodoxok a Gergely-naptár szerint, december 25-én ünneplik a karácsonyt. (Bár nem teljesen igaz: a keleti szomszédunkban élő szerbek, ukránok, oroszok, sőt moldávok is az ónaptár szerint, január 7-én teszik ezt.)
Óvatlan utazó Örményországban
Szájba nyilazott medve az iskolán
Túlélte a gyermekszerető grófnő által alapított sepsikőröspataki iskola a román impériumváltást, s bár később az államosítást nem kerülhette el, épülete az idei év elejéig a magyar oktatást szolgálta. Ám roskataggá vált, fel kellene újítani, amire hiába van szándék, sőt pénz is.
Negyvenéves Kundera Közép-Európája
1984-ben jelent meg Milan Kundera Közép-Európa sorsáról írt, Az elrabolt Nyugat, avagy Közép-Európa tragédiája című esszéje angolul a The New York Review of Books című folyóiratban, megváltoztatva a gondolkozást régiónkról Nyugaton és Keleten is.
Három választás és egy kormányválság
Három tartományi gyűlési választás – normális körülmények között többnyire politikai rutinügy – alaposan felkavarta a német politikát és végkifejletében az eddigi szövetségi kormány széteséséhez vezetett. Érdemes leszállni a tartományi politika mélységeibe ahhoz, hogy jobban megértsük a politikai válság hátterét.
Románia: Domnul Mélyállam közbelép
Fejlett demokráciákban példa nélkül álló módon érvénytelenítette egy szabad elnökválasztás eredményét a román Alkotmánybíróság. A döntést, amelyet a második fordulóba jutott mindkét jelölt a demokrácia sárba tiprásának nevezett, egy „külső állami aktor” beavatkozásával indokolták.
Versenyképesség és/vagy monopólium?
A Google feldarabolását kezdeményezte az amerikai Igazságügyi Minisztérium, mivel egymásra épülő termékeit monopólium kiépítésére használta fel, kizárni igyekezve felületeiről a rivális keresőmotorokat.
Magyar öröm Romániában
Némileg rácáfolva az elnökválasztás első fordulójának sokkoló eredménye alapján támadt aggodalmakra, a román parlamenti választásokon a radikális jobboldal, bár erősödött, nem vált kormányalakításra esélyes erővé. Az erdélyi magyarság pártja az év legfontosabb megmérettetésén a reméltnél is jobban szerepelt.
Felkelők törték át Szíria legnagyobb városa védelmét
Az ellenzéki csapatok pénteken elfoglalták Szíria legnagyobb városát, Aleppót, és 2016 óta először csaptak össze a kormányerőkkel – közölte egy háborús megfigyelő szervezet, valamint a harcoló felek. A támadás pánikot keltett, a lakosság elmenekült.
Őraljaboldogfalva gazdátlan gótikája
Hátszeget alig néhány kilométerre elhagyva, a sebes Sztrigy mellett találjuk Őraljaboldogfalvát, a középkori települést, ahol még lakik néhány magyar a környező román tengerben. Ahhoz azonban már kevesen vannak, hogy fenntartsák román kori szépséges, freskós templomukat.
Ékszerdobozba zárt kultúra
Európai fotó-utazás, interaktív cirkuszi produkció, Magyar Menyasszony tablókiállítás, A helység kalapácsa előadása, történelmi pop-up képeslap készítés, gyermektáncház és Gasztrobusz várja az érdeklődőket az 1100 éve Európában, 20 éve az Unióban című kulturális programsorozat kőszegi állomásán.
Erdélybe csábító üzenet
Miközben a legdivatosabb idegenforgalmi célpontok lakói már szenvednek a turistainváziótól, s inkább hárítani igyekeznek a látogatókat, kevésbé felkapott tájak, városok örömmel veszik, ha sikerül értékeikre felhívni a figyelmet. Erdély most ebben komoly támogatást kapott.
Hecho en Cuba – Made in Cuba
Két hurrikán között egy áramszünet – mi az? Ez, kérem, igazán nagyon rossz és ízléstelen vicc. Mert ami a szendvicshelyzetben lévő Kubával történik, az hátborzongató.
Virtuális közel-keleti tengeri ütközet
Az izraeli hadsereg nagyszámú civil áldozatot követelő gázai és libanoni hadműveleteit elítélve a francia kormány megtiltotta, hogy izraeli cégek standokat állítsanak fel vagy katonai eszközöket mutassanak be a november 4-én Párizsban megnyíló Euronaval haditengerészeti kiállításon.
Grúzia óvatos választása
Keskeny pallón egyensúlyoz Bidzina Ivanisvili grúz milliárdos és az általa vezetett, tizenkét éve kormányzó Grúz Álom párt. A függetlenségéért évszázados küzdelmet folytató országban oroszbarát politikát folytatniuk politikai öngyilkosság, oroszelleneset pedig önveszélyes lenne.
Biciklizés váz alatt
Mi, gasztonyi gyerekek is igyekeztünk minél hamarabb elsajátítani a biciklizés tudományát, amely nélkül a falusi ember nem nagyon boldogult volna. A kezdéshez a hetvenes évek első felében még nem futotta külön gyerekbiciklire, de ez egyáltalán nem tartott vissza bennünket.
Parasztházat Palócföldön
Ott áll a pesti ember frissen vásárolt nógrádi háza kertjében, és reménytelenül elveszettnek érzi magát. Tizenhét év múltán is emlékszik az ismeretlentől való ódzkodástól a szájában meggyűlő fanyar ízre.
Az észak-koreaiak a „szomszédban” vannak
Észak-koreai katonákat vezényelnek az orosz–ukrán arcvonalra. Hamis jakut és burját okmányokat kapnak, hogy ne legyenek azonosíthatók.
Rómaiak fürdője és a gróf feldúlt sziklasírja
Valószínűleg nem sokan hallottak a Hunyad megyei Algyógyról, pedig a kuriózumok olyan tárházát kínálja a kisvárosokat kedvelő magyarországi utazónak, hogy annak talán nincs is párja egész Erdélyben.
Teljes sorcsere a szlovákiai magyar politikában
Három sikertelen választást követően a szlovákiai Magyar Szövetségben a változás iránti erős igény mellett a fiatalítás szükségessége is sokakban felmerült. A végül elnökké választott Gubík László személyében e két igény egyidejűleg teljesült.